top of page

Co dělat v Karlíně - 7 tipů na krásné odpoledne

Karlín se nachází v Praze 8 a rozprostírá se mezi Libní a Novým Městem. Praha 8 je výjimečná tím, že jako jediná z městských částí sousedí s historickým jádrem (v minulosti zde stálo slavné nádraží Těšnov) a dále se rozkládá za hranicemi hlavního města.

Galerie Kooperativy

V třetím patře centrály pojišťovny Kooperativa v pražském Karlíně se nachází galerie pro veřejnost. Každoročně se zde připravují dvě tematické výstavy, které kombinují díla z vlastní umělecké sbírky ale také i zapůjčená díla z jiných galerií a soukromých sbírek. Ve všední den si můžete prohlídku zpříjemnit šálkem dobré kávy a nějakého dezertu v přilehlé kavárně, která sousedí právě s galerií.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje

Impozantní trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, vybudovaná z opracovaného kamene dle architektonických vzorů starých románských kostelů, se svou rozlehlostí řadí mezi vrcholné církevní stavby v Čechách.

Kostel byl zbudován v polovině 19. století, na projektu se podíleli architekti Karl Rösner a Vojtěch Ignác Ullmann, stavební práce prováděl Jan Bělský, kamenické práce Karel Svoboda.


Karlín Cyril a Metoděj - portál od autora VitVit je licencovaný pod CC BY 4.0.

Kaizlovy sady

Park v Karlíně vytváří atmosféru přelomu 19. a 20. století. Najdete zde repliky historických luceren a laviček z doby staré Prahy. U jezírka můžete vidět bronzovou sochu sedící dívky s názvem Vzpomínka. Příjemnou atmosféru parku si nejvíce užijete mimo pracovní dny třeba o nějakém slunečném víkendu.


Kaizlovy sady Karlín od autora Petr Vilgus je licencovaný pod CC BY 3.0.

Hudební divadlo Karlín

Třetí nejstarší divadelní zařízení v Praze se otevřelo pouhých 15 dní po požáru Národního divadla v roce 1881. Z původní arény, která spíše sloužila pro cirkusová, kouzelnická a liliputánská představení, se postupem času vyvinulo do dnešní renomované scény pro muzikály a operety.

Dnes do divadla můžete téměř každý den zajít na muzikál, od lety prověřených klasik po nové adaptace filmů.

Budova invalidovny

Invalidovna v Karlíně je jednou z nejstarších staveb v této městské části. Byla postavena v letech 1731-1737 jako útočiště pro válečné veterány, kteří by jinak skončili v chudobinci nebo by museli prosit o almužnu.

Stavbu inicioval hrabě Petr Strozzi, který zažil vlastními očima utrpení zraněných vojáků. Inspirací mu byl francouzský král Ludvík XIV., známý jako Král Slunce, který dal postavit první vojenskou invalidovnu v Paříži.


Invalidovna v Praze od autora VitVit je licencovaný pod CC BY 4.0.

Murál Vesmír Medúz v Karlíně

Na Křižíkově ulici vznikla impozantní velkoformátová malba nazvaná "Vesmír Medúz", která zdobí celou boční fasádu domu č. 61. V roce 2022 tuto murálovou tvorbu vytvořil streetartový umělec Michal Škapa. Procházející pohybující se kolem domu náhle zastaví, když objeví ukrytou výseč mezi budovami. Murál Vesmír Medúz zobrazuje dva světy, které se ve své kráse přibližují. Mikrokosmos podmořských hlubin a makrokosmos, vesmír.

Závěr

Karlín je bezesporu jednou z nejživějších a nejzajímavějších částí Prahy, nabízející širokou škálu atraktivních aktivit a míst k prozkoumání. Od historických památek, moderní kulturní scénu, útulných kaváren po stylové restaurace. Karlín díky svému kouzlu má rozhodně co nabídnout pro každého návštěvníka.


129 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page