top of page

Proč jíst kváskový chléb?

Kváskový chléb v posledních letech zažívá renesanci díky svým zdravotním přínosům a výjimečné chuti. Na rozdíl od moderního pečiva s příměsí droždí, kváskový chléb je připravován pomocí přírodního kvásku, což mu dodává jedinečné vlastnosti.

Co je kváskový chléb?

Kváskový chléb je pečivo připravené z mouky, vody a přírodního kvásku. Tento proces vytváří chléb s charakteristickou kyselou chutí a hutnou texturou. Příprava kváskového chleba je časově náročná, ale výsledný produkt je bohatý na chuť i nutriční hodnoty.

Rozdíl mezi kváskem a droždím

Kvásek a droždí jsou prostředky pro kynutí těsta, ale liší se v několika ohledech:

  • Kvásek: Přírodní směs mouky a vody obsahující kvasinky i bakterie mléčného kvašení. Kvásek fermentuje pomaleji než droždí, což umožňuje komplexnější rozklad škrobů a bílkovin.

  • Droždí: Komerční produkt obsahující vysoce koncentrované kvasinky. Působí rychleji, což vede k rychlému kynutí těsta a nedosahuje stejné hloubky chutí jako kvásek.

Proč jíst kváskový chléb?

  • Zdravotní přínosy: Pomalá fermentace snižuje glykemický index chleba, což pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a je lépe stravitelný.

  • Chuť a textura: Kváskový chléb má bohatší, výraznější chuť a strukturu. Zůstává déle čerstvý a díky fermentaci vznikají unikátní aromatické látky, které dodávají chlebu jedinečnou chuť.

  • Přírodní ingredience: Kváskový chléb se vyrábí z čistě přírodních surovin bez průmyslových aditiv.Jak začít s pečením kváskového chleba doma

1.    Příprava kvásku: Smíchejte 100 g celozrnné mouky a 100 ml vody ve sklenici. Nechte směs stát při pokojové teplotě, každý den přidávejte stejné množství mouky a vody, dokud se nezačne tvořit pěna a vznikne charakteristická kyselá vůně (obvykle 5-7 dní).

2.    Základní recept na kváskový chléb: Smíchejte 500 g mouky, 300 ml vody, 100 g kvásku a sůl podle chuti. Nechte těsto kynout 4-6 hodin, poté ho vytvarujte a pokračujte v kynutí další 2-4 hodiny. Pečte při 230°C asi 30-40 minut, dokud chléb nedosáhne zlatohnědé barvy.

Kváskový chléb nabízí mnoho výhod pro zdraví a nezapomenutelnou chuť. Pokud hledáte způsob, jak zlepšit svou stravu a užít si kvalitní domácí pečivo, vyzkoušejte pečení kváskového chleba. Neváhejte navštívit naše bistro, kde vám rádi poradíme a nabídneme ten nejlepší kváskový chléb v Praze. Více o prodeji chleba zde.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page